دسته‌بندی نشده

عمر لامپ چقدر است؟

طول عمر لامپ

مدت زمانی که یک لامپ می‌تواند کار کند و قبل از پایان عمر قابل استفاده خود و نیاز به تعویضش، نور خروجی را ارائه دهد، معیاری برای طول عمر یک لامپ محسوب می‌شود. طول عمر بیشتر لامپ باعث کاهش هزینه‌های نگه‌داری می‌شود زیرا نیازی به تعویض مکرر نیست. این امر زمان، تلاش و هزینه مربوط به تعویض فیزیکی لامپ‌ها را کاهش می‌دهد، به‌ویژه در مناطقی که لامپ‌ها به‌راحتی در دسترس نیستند و در نتیجه در مدیریت هزینه و موجودی صرفه‌جویی می‌شود.

لامپ‌ ال‌ای‌دی در مقایسه با لامپ‌ ادیسونی به طول عمر طولانی‌شان معروف هستند. لامپ‌های ال‌ای‌دی علاوه بر طول عمر، در مصرف انرژی بهینه هستند و گرمای کمتری تولید می‌کنند.

لامپ‌ها بسته به برند، تکنولوژی و نوع، ساعات عمر متفاوتی دارند. قبل از همه چیز می‌خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم که میانگین عمر یک لامپ چگونه محاسبه می‌شود و در چه شرایطی آن‌ها آزمایش می‌شوند تا چراغ‌هایی را انتخاب کنید که برای فضای شما مناسب هستند و به اندازه کافی عمر می‌کنند. 

برای این منظور مثالی می‌زنیم تا درک آن راحت‌تر شود. در 10 لامپ تست شده، مشخص شد که ARL 1000 ساعت دارند. ARL در واقع شاخص مناسب برای میانگین طول عمر لامپ است. بدان معنی که در این آزمایش، 5 عدد (یا 50٪) از این لامپ ها در زمان سپری شدن 1000 ساعت دیگر کار نمی‌کردند. برخی از این لامپ ها ممکن است زود از کار افتاده باشند، مثلاً فقط پس از 50 ساعت روشن شدن، در حالی که برخی دیگر ممکن است 1500 ساعت دوام داشته باشند. اما ARL نشان می‌دهد که نیمی از تعداد کل لامپ‌های آزمایش شده در عرض 1000 ساعت از بین می روند.

در این مورد، شایان ذکر است که طول عمر هر لامپ یا لامپ جداگانه قابل پیش‌بینی نیست. برخی از لامپ‌ها قبل از رسیدن به میانگین طول عمر مشخص شده می‌سوزند، در حالی که برخی از لامپ‌ها بیشتر از ARL به دست آمده دوام می‌آورند.

هم‌چنین اگر لامپ‌ها در مکان‌های خیلی گرم یا خیلی سرد نصب شوند، این احتمال وجود دارد که برخی از آنها در مدت زمان بسیار کوتاه‌تری از آنچه با مقادیر ARL آنها نشان داده می‌شود، بسوزند.

به طور کلی می‌توان طول عمر حدودی انواع لامپ‌ها را در جدول زیر دسته بندی کرد:

 

ساعت750-2,000  لامپ رشته‌ای 
ساعت1,000-3,000 لامپ هالوژن
ساعت5,000-10,000 CFLلامپ
ساعت7,000-15,000 لامپ فلورسنت
ساعت20,000-40,000 LED لامپ

 

لامپ‌های رشته‌ایاز لامپ‌ها در برابر گرد و غبار و بخار آب محافظت کنید.

معمولاً کمترین طول عمر را دارند. به طور متوسط ​​لامپ‌های رشته‌ای فقط حدود 750 تا 2000 ساعت دوام می‌آورند، به این معنی که در محیطی مانند دفتر که از ساعت 8 صبح تا 6 بعد از ظهر روشن است، هر 138 روز یا 3 بار در سال یکی از این لامپ‌ها را تعویض می‌کنید.

لامپ‌های هالوژن کمی بهتر از لامپ‌های رشته‌ای هستند که تقریباً 1000 تا 3000 ساعت دوام می‌آورند، به این معنی که طبق مثال بالا، این لامپ را هر 200 روز یا یکی دو بار در سال یا بیشتر باید تعویض کنید.

توجه داشته باشید که لامپ‌های رشته‌ای و هالوژن دارای رشته‌هایی هستند که به سرعت گرم می‌شوند، که برای روشنایی اتاق مفید است، اما گرما باعث شکننده شدن رشته می‌شود. به همین دلیل، جابجایی لامپ رشته ای در حالی که داغ است، احتمال آسیب دیدن رشته را افزایش می‌دهد. هرچه بیشتر یک لامپ رشته ای یا هالوژن را در حالی که گرم است حرکت دهید، خطر شکستن رشته بیشتر می‌شود.

لامپ‌های CFL به همین ترتیب بهتر از لامپ‌های هالوژن هستند، اما هنوز در رده‌بندی با لامپ‌های LED فاصله دارند. با طول عمر متوسط ​​5000 تا 10000 ساعت، شما به دنبال تعویض این لامپ هر 750 روز یا هر 2 سال یکبار هستید.

فلورسنت‌ها گزینه‌ای بسیار ماندگار و ایده‌آل برای دفتر کار و شرکت‌ها هستند که در آن نور باید برای مدت طولانی روشن بماند. با طول عمر متوسط ​​7000 تا 15000 ساعت، شما این لامپ را هر 1100 روز یا هر 3 سال یکبار تعویض خواهید کرد.

لامپ‌های ال‌ای‌دی با دوام‌ترین لامپ‌ها هستند که سال‌ها از سایر لامپ‌ها دوام بیشتری دارند. طول عمر یک LED حدود 20000 تا 40000 ساعت است که به این معنی است که می‌توانید آن لامپ را هر 3000 روز یا هر 8.25 سال تعویض کنید. 

همچنین طول عمر یک لامپ led را می‌توان با دمای بدنه لامپ آن کاهش داد. اگر دما از 85 درجه بیشتر شود، احتمالاً طول عمر لامپ کاهش می‌یابد. علاوه بر این، اگر دمای محفظه لامپ به بالای 105 درجه برسد، چراغ ال‌ای‌دی از کار می‌افتد.

شاید با خودتان فکر می‌کنید، این فقط یک لامپ عوض کردن است، چه کسی اهمیت می‌دهد. اما، در نظر بگیرید که در طولانی مدت چه بودجه و زمانی را می‌توانید صرفه جویی کنید! ‌به‌خصوص در دفاتر و شرکت‌های بزرگ.

6 پیشنهاد برای افزایش طول عمر لامپ

پیشنهاد برای افزایش طول عمر لامپ

برای اطمینان از ماندگاری هر چه بیشتر لامپ‌ها، استفاده از چند ترفند که طول عمر روشنایی شما را افزایش می‌دهد و موجب صرفه‌جویی در زمان و هزینه شما می‌شود پیشنهادی ارزشمند است.

  1. لامپ‌ها را با دست‌های تمیز لمس کنید.لامپ‌ها را با دست‌های تمیز لمس کنید.

شاید باورتان نشود کثیفی و رسوبات روی انگشتان شما می‌تواند لکه ای بر روی سطوح لامپ ایجاد کند و بر روی طول عمر لامپ تاثیر بگذارد. چنین نقاطی که برای مدت طولانی در هنگام روشنایی گرم می‌شوند، مناطقی با دمای بسیار بالاتر از بقیه سطح لامپ را نشان میدهند. این امر به‌ویژه برای منابع نوری هالوژن بسیار مهم است و می‌تواند منجر به از کار افتادن زودهنگام لامپ یا ایجاد لکه‌هایی شود که حذف آن‌ها ناخوشایند و غیرممکن است.

  1. از لامپ‌ها در برابر گرد و غبار و بخار آب محافظت کنید.

این امر می‌تواند عمر مفید را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و حتی تعویض لامپ را دشوار کند. اگر لامپ‌ها در نزدیکی محل پخت و پز آویزان هستند، یا به‌سادگی در آشپزخانه‌ای که پنجره اغلب باز است، مطمئن شوید که آن‌ها را تمیز و نگه‌داری می‌کنید. بخار آب شناور همراه با گرد و غبار یا گریس، اگرچه لزوماً در نگاه اول قابل مشاهده نیست، می‌تواند به هر روشنایی، چه از بیرون و چه از داخل، آسیب برساند. در حمام از لامپ‌هایی با استحکام بیشتر استفاده کنید، زیرا اینجا مکانی است که بخار آب همیشه در آن وجود دارد.

  1. فاصله کافی از منبع نور را حفظ کنید.

منابع نور ال‌ای‌دی مدرن، در مقایسه با منابع نور قدیمی، دمای بسیار پایین‌تری را در هنگام روشنایی دارند. با این وجود، حفظ حداقل فاصله لازم از سایر اشیاء همانطور که در دستورالعمل های عملیاتی مشخص شده است ضروری است. حتی قطعات با کیفیت ممکن است در صورت قرار دادن اشیاء غیر ضروری در مجاورت مستقیم، باعث آسیب شوند. پلاستیکی که برای مدت طولانی روشن می‌شود ممکن است تغییر شکل داده یا تغییر رنگ دهد، و لامپ بدون تهویه کافی می‌تواند بیشتر گرم شود و زمان کمتری دوام بیاورد.

  1. پس از تعویض منبع نور، لامپ را بررسی کنید.پس از تعویض منبع نور، لامپ را بررسی کنید.

پس از تعویض یک لامپ، ضروری است که مطمئن شوید لامپ به طور ایمن قرار گرفته است. ممکن است هنگام باز کردن پیچ لامپ، ناخودآگاه پایه لامپ را شل کنیم، یا ممکن است پس از آخرین تمیز کردن لامپ، به اشتباه در جای خود قرار گیرد. پیچ شدن لامپ به صورت کج نه تنها می‌تواند به لامپ آسیب برساند، بلکه می‌تواند باعث ایجاد جرقه یا اتصال کوتاه شود و پیامد آن می‌تواند آتش سوزی یا آسیب دیدگی تاسیسات الکتریکی باشد.

  1. نگه‌داری 

نگه‌داری صحیح لامپ‌ها برای طول عمر لامپ بسیار مهم است. معمولاً استفاده از پارچه‌های مرطوب شده با آب و کمی مواد شوینده کافی است. منطقی‌تر است که چراغ‌ها را حداقل دو بار در سال تمیز کنید. به طور مداوم، ما باید از تجمع بیش از حد گرد و غبار، که عامل اصلی گرم شدن بیش از حد منابع نور است، جلوگیری کنیم.

  1. لامپ‌ها را مرتب خاموش کنید. طول عمر یک دستگاه روشنایی به طور قابل توجهی تحت تأثیر تعداد روشن ماندن لامپ است. طول عمر یک لامپ با افزایش تعداد ساعات سوزاندن هر لامپ افزایش می‌یابد.

انجام نکات بالا تضمین می‌کند که شما برای مدت طولانی‌تری از چراغ های خود بدون تعویض استفاده کنید. البته این را هم در نظر داشته باشید که هرچه لامپ‌های با کیفیت بالاتری انتخاب کنید، مدت زمان بیشتری از کارکرد بدون مشکل لذت خواهید برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *