مقالات وب سایت

میزان مصرف برق لامپ ادیسونی

لوستر اسپرت پذیرایی

لامپ ادیسونی چیست؟

لامپ های ادیسونی جزو لوازم روشنایی قدیمی هستند که امروزه با ظاهری متفاوت و جذاب تولید می شوند و برای دکور محیط های مختلف کاربرد دارند. طراحی و تولید لامپ های ادیسونی ترکیبی از نمونه های قدیمی و جدید لامپ های رشته ای است. رشته موجود در این لامپ ها به رنگ زرد بوده و درون حباب هایی به شکل های ستاره، قلب، خیاری و… به صورت های مختلف وجود دارند.توجه به نورپردازی فضا در بین طراحان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. نورپردازی تاثیر زیادی در زیبایی فضا دارد و باعث خلق ایده های جدید می شود. طراحی فیلامنت موجود در لامپ های ادیسونی متنوع بوده و سبک مدرن را در محیط ایجاد می کنند.لامپ های ادیسونی از جدیدترین ابزار روشنایی هستند که به عنوان لوسترهای ساده و مدرن در ساختمان های مسکونی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرند. لامپ های ادیسونی امروزه بیشترین کاربرد را در دکور محیط های مختلف دارند و باعث ایجاد فضای نوستالژیک و زیبا می شوند. نوردهی لامپ های ادیسونی به صورتی است که باعث مختل شدن دید افراد نمی شود و شار نوری 200 لومنی دارد. مصرف برق لامپ ادیسونی نسبت به لامپ های رشته ای قدیمی کمتر است و نور بیشتری ساطع می کند.

درون لامپ های ادیسونی رشته های فیلامنتی وجود دارد که این رشته ها از دمای بالای رنگ تولید می شوند. لامپ های دکوراتیو ادیسونی در طرح ها و سایزهای مختلفی طراحی و تولید می شوند. طول عمر لامپ های ادیسونی کمتر از لامپ های معمولی حبابی است اما نسبت به لامپ های رشته ای قدیمی طول عمر بیشتری دارند. سادگی و زیبایی رشته های فیلامنت باعث شده تا افراد زیادی جذب خرید این محصول برای کافی شاپ، رستوران و اتاق خواب خود شوند.

میزان مصرف برق لامپ ادیسونی

معرفی مزایا و معایب لامپ های دکوراتیو ادیسونی

با وجود اینکه لامپ های ادیسونی از قدیمی ترین لامپ های موجود در بازار محسوب می شوند باز هم بسیاری از افراد طرفدار استفاده از آنها هستند. با پیشرفت تکنولوژی و ورود لامپ های LED و SMD به بازار استفاده از لامپ های ادیسونی قدیمی کاهش پیدا کرده است.

مزایا

به دلیل سبک مدرن و ساده لامپ های دکوراتیو ادیسونی از آنها به عنوان لوستر برای فضاهای مختلف استفاده می شود. لامپ های دکوراتیو ادیسونی هزینه ساخت پایینی دارند به همین دلیل قیمت خرید آنها نسبت به لوستر و دیگر لامپ ها ارزانتر است. این لامپ ها پرنورتر از مدل های مشابه خود هستند و نورپردازی زیبا و دلپذیری را در فضا ایجاد می کنند.

این لامپ های دکوراتیو رئوستات مخصوصی برای کم و زیاد کردن نور دارند و با استفاده از آن می توان نور خروجی لامپ را تنظیم کرد. نوری که از لامپ های ادیسونی دکوراتیو ساطع می شود نسبت به لامپ های ال ای دی و فلورسنت گرمتر می باشد. لامپ دکوراتیو ادیسونی با زدن کلید برق بلافاصله روشن می شود و نصب آنها در فضاهای کوچک دمای محیط را یک تا دو درجه افزایش می دهد.

 

مصرف برق لامپ ادیسونی

معایب

مصرف برق لامپ ادیسونی زیاد بوده و طول عمر کوتاهی هم دارند. عمر مفید این لامپ های قدیمی رشته ای حدود 1000 ساعت است. نوسانات ولتاژی عملکرد و کیفیت لامپ های دکوراتیو را کاهش می دهد و میزان نوردهی آن را کم می کند.

طراحی لامپ های دکوراتیو ادیسونی از مقاومت پایینی برخوردار هستند و بسیار آسیب پذیر و شکننده می باشند. به دلیل گرمایی که این لامپ ها تولید می کنند استفاده از آنها در تابستان باعث گرم شدن محیط و مصرف انرژی زیاد می شود.

لامپ های دکوراتیو فیلامنتی طول عمر بالایی دارند و برق کمتری مصرف می کنند و گزینه مناسبی برای استفاده در محیط های مختلف هستند. قیمت لامپ های دکوراتیو فیلامنتی نسبت به سایر لامپ های دکوراتیو بیشتر است اما این لامپ ها طول عمر بالایی دارند و با محیط زیست سازگار هستند.

کاربرد لامپ های ادیسونی 

مصرف برق لامپ ادیسونی قدیمی زیاد بوده و طول عمر کوتاهی هم دارند اما لامپ های فیلامنتی نسبت به آنها دارای طول عمر بیشتری هستند. لامپ های فیلامنتی ال ای دی به دلیل زیبایی و سادگی که دارند مورد استقبال بسیاری از افراد قرار می گیرند.

از این لامپ ها برای رستوران ها، کافی شاپ ها، آشپزخانه ها، فای پذیرایی، دکور مغازه ها و.. استفاده می شود. لامپ های ادیسونی یا فیلامنتی ال ای دی به شکل های خیاری، حبابی، ستاره ای و قلبی طراحی و تولید می شوند و به دلیل رشته روشنی که در آنها وجود دارد زیبایی خاصی به خود می گیرند.

نحوه عملکرد لامپ های دکوراتیو

در لامپ های دکوراتیو ادیسونی نور از گرما تولید می شود. تولید نور در این لامپ ها به این صورت است که جریان الکتریکی از رشته های فلزی نازکی که داخل حباب قرار دارند عبور می کنند و بعد از گرم شدن رشته و مشتعل شدن آن نور تولید می شود. جنس رشته های داخل حباب لامپ ها تنگستن بوده و نقطه ذوب بالایی دارند. لامپ های فیلامنت تنگستن تا دمای 2500 درجه سانتیگراد ظرفیت گرم شدن دارند. نحوه ساخت و عملکرد این لامپ ها بسیار آسان است به همین دلیل قیمت مناسبی دارند.

لامپ ادیسونی

مقدار مصرف برق لامپ ادیسونی

توان مصرفی لامپ ها بر اساس وات اندازه گیری می شود و هرچه میزان وات مصرفی در یک لامپ بیشتر باشد برق بیشتری مصرف می کند. لامپ های رشته ای و معمولی در ولتاژ ها و سایزهای مختلفی تولید می شوند و میزان مصرف برق در این لامپ ها بالا می باشد. رشته لامپ ها داخل محفظه ای حبابی شکل قرار گرفته و با عبور جریان برق از قسمت تنگستن آنها گرما و نور تولید می کنند.

مصرف برق لامپ ادیسونی زیاد است زیرا تنها 10 تا 25 درصد از انرژی لامپ به برق تبدیل شده و باقی مانده انرژی صرف تولید گرما می شود. همه لامپ های رشته ای انرژی زیادی مصرف می کنند زیرا بخش زیادی از انرژی در آنها صرف تولید گرما می شود.

جمع بندی میزان مصرف برق لامپ ادیسونی

به دلیل ایجاد تغییرات در شکل ظاهری لامپ های ادیسونی افراد زیادی از آنها برای دیزاین و نورپردازی فضاهای مختلف خانه و یا محل کار خود استفاده می کنند. این لامپ ها سبکی مدرن و جذاب دارند اما میزان مصرف انرژی در آنها بالا بوده و مقاومت پایینی در برابر شکنندگی دارند. قیمت پایین این لامپ ها باعث شده تا افراد زیادی قصد خرید طرح های مختلف آنها را برای دکور و نورپردازی داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *