مقالات وب سایت

 نحوه نصب لوستر مدرن

نحوه نصب لوستر مدرن

همه شما حداقل یک بار لامپ‌های خانه و اتاق‌های خود را عوض کرده‌اید. حتی ممکن است لوسترهای معمولی و قدیمی را هم نصب کرده باشید اما وقتی صحبت از نحوه نصب لوستر مدرن می‌شود، از اینکه خودتان آن را نصب کنید سر باز می‌زنید. در واقع، لوسترهای مدرن شیوه نصب بی‌دردسرتری دارند و تنها باید قلق آن را به دست بیاورید. پس با ما تا پایان این مقاله همراه باشید تا نحوه نصب لوسترهای مدرن را به شما آموزش دهیم.

ابزارهای لازم برای نصب لوستر مدرن

قبل از اینکه به سراغ مراحل مهم در نحوه نصب لوستر مدرن برویم، باید ابزارهای ابتدایی و مورد نیاز آن را تهیه کنید. وقت آن است که جعبه ابزارهای بزرگی که در انباری‌ها و پشت‌بام خاک می‌خورند را به کار بگیرید.

بسته به نوع لوستر مدرن که سقفی باشد یا آویزی، ممکن است نیاز به ابزارهای خاصی پیدا کنید. با این‌وجود، در حالت کلی از ابزارهای زیر برای نصب لوسترهای مدرن استفاده می‌شود.

 • پیچ‌گوشتی برای باز کردن پیچ‌های لوستر و نصب آن
 • فازمتر برای چک کردن جریان الکتریکی در سیم‌های برق
 • پیچ و رول پلاک برای فیکس کردن لوستر در محل مورد نظر
 • سیم‌چین و انبردست برای سیم‌کشی مورد نیاز و اتصال لوستر به جریان برق
 • دریل برای سوراخ کردن دیوار یا سقف
نحوه نصب لوستر مدرن

اندازه لوستر را تنظیم کنید

مرحله اول از نحوه نصب لوستر مدرن ؛

حذف لوستر قبلی و جابجایی آن با لوستر مدرن

پس از تهیه ابزار مورد نیاز برای نصب لوستر مدرن، باید به سراغ حذف لوسترهای قدیمی بروید. اگر شما از قبل در منزل خود لوستر داشتید و در حال حاضر می‌خواهید آن را با نوع مدرن آن عوض کنید، باید فکری به حال لوستر قبلی کنید. اگر لوستر دیگری در منزل ندارید می‌توانید از این مرحله عبور کرده و به مرحله بعد بروید.

شما باید بدانید که هیچ‌وقت دو لوستر برای یک مکان استفاده نمی‌شوند. ممکن است در کنار لوستر از دیوار کوب‌های ست هم استفاده کرد، اما دو لوستر در یک فضا ایده جالبی نیست. به عبارتی، دو پادشاه در یک اقلیم نمی‌گنجند. پس قبل از هر چیزی باید جای مناسب برای نصب لوستر مدرن خود پیدا کنید. برای این‌ کار به ترتیب مراحل زیر عمل کنید.

 1. باید منبع برق لوستر را برای مدتی متوقف کنید تا در حین فرایند باز کردن و برداشتن آن  دچار آسیب نشوید.
 2. سپس، از فازمتر استفاده کنید تا مطمئن شوید، جریان برقی در آن وجود ندارد و حواستان را جمع کنید که زیر لوستر هیچ چیزی قرار نداشته باشد.
 3. اگر نیاز به نردبان داشتید، آن را تهیه کنید و به دنبال قسمتی که لوستر را به سقف متصل می‌کند، باشید.
 4. پیچ‌هایی که لوستر را به این قسمت وصل کرده‌است را جدا کنید و آن را به آرامی پایین بیاورید.
 5. کابل‌ها و سیم‌هایی که آن را به منبع تغذیه برق وصل کرده‌اند، به آرامی باز کنید.
 6. پیچ‌هایی که لوستر را به جعبه اتصال وصل کرده‌است را باز کنید. و با خیال راحت لوستر را بردارید.

نحوه نصب لوستر مدرن

اکنون شما آماده نصب لوستر مدرن و جدید خود هستید. در ابتدا لوستر قدیمی را از محل مورد نظر خارج کنید

مرحله دوم؛ بررسی شرایط سقف و لوستر نسبت به یکدیگر

در این بخش شما باید چند نکته کوچک اما ضروری را درباره سقف و لوستر، بررسی کنید. در این بخش این نکات را برای شما لیست کرده‌ایم.

۱. تعیین ارتفاع لوستر و سنجش آن با سقف

از مهمترین عواملی که در نحوه نصب لوستر مدرن اهمیت دارد می‌توان به ارتفاع آن اشاره کرد. بین ارتفاع لوستر و ارتفاع سقف منزل شما تا زمین، باید یک هماهنگی وجود داشته باشد. از همه مهمتر، ارتفاع لوستر بر روشنایی که به محیط شما می‌دهد، تاثیر مستقیم دارد.

شما نمی‌توانید یک لوستر آویزی و پر پیچ و تاب را در محلی با سقف کوتاه نصب کنید. این مسئله هم از لحاظ زیبایی شناسی جلوه خوبی ندارد، هم ممکن است از لحاظ امنیتی مشکلاتی را برای شما ایجاد کند.

یک معیار و استاندارد مشخص متناسب با ارتفاع سقف وجود دارد که باید از آن کمک بگیرید. اگر سقف شما ۸ فوت باشد، لوستر شما باید بین ۳۰ الی ۳۵ اینچ ارتفاع داشته باشد.

اگر هم سقف شما بلندتر از حد معمول باشد، ۳ واحد به هر یک از پایه‌های لوستر اضافه می‌شود. تفاوت چند واحد در این مقدار قابل بخشش است اما باید در نظر داشته باشید که بیش از حد از مقدار استاندارد فاصله نگیرید.

۲. چک‌کردن منبع نور ساطع شده از لوستر

همانطور که گفته شد، اعدادی که به‌عنوان استاندارد ارتفاع لوستر مدرن پیشنهاد می‌شود، حدودی هستند. بنابراین، شما باید شرایط نوری که در مکان شما ساطع می‌شود را هم مورد بررسی قرار دهید. مثلا اگر مجبور شدید، برای رعایت استاندارد ارتفاع، آن را طوری نصب کنید که نور زیادی بر محیط حاکم نشود، اجازه آن را دارید تا کمی ارتفاع را کاهش دهید.

برعکس این قضیه هم وجود دارد. در هر حال، بررسی منبع نور از قدم‌های مهم در نحوه نصب لوستر مدرن به شمار می‌رود. البته با عوض کردن لامپ‌های درون لوستر هم می‌توانید تا حدی این مشکل را پوشش دهید.

۳. مونتاژ قطعات لوستر

یکی دیگر از نکاتی که می‌تواند تبدیل به نقطه کور شود و شما را به زحمت زیادی بیندازد، اندازه‌گیری ارتفاع بدون آویزهای لوستر است. بهترین کاری که می‌توانید در این زمینه انجام دهید، مونتاژ قطعات لوستر مدرن و بررسی شرایط ارتفاع آن در این وضعیت محسوب می‌شود.

شما باید طبق راهنمای لوستر عمل کرده و قطعات آن را به دقت مونتاژ کنید. اصولا لوسترهای مدرن شکل‌های مینیمال و ساده‌ای دارند اما اگر این مسئله برای شما دشوار و پیچیده بود، از مرکزی که لوستر را خریداری کرده‌اید، کمک بگیرید. برای اندازه‌گیری ارتفاع پس از مونتاژ لوستر، حتما از شخص دیگری کمک بگیرید تا با نگه‌داشتن لوستر امکان اندازه‌گیری را برای شما فراهم کند.

با کمک راهنمای لوستر می‌توانید قطعات آن را به هم وصل کنید

مرحله سوم؛ متصل کردن لوستر به سقف

شما باید قبل از هرچیزی وضعیت سقف خود را برای تحمل وزن لوستر بررسی کنید. ممکن است، سقف شما کاذب باشد که نیاز به یک نگهدارنده برای لوستر دارید. همچنین، امکان دارد که سقف شما معمولی و گچی باشد و به‌راحتی بتوانید آن را به سقف وصل کنید. در ادامه هر یک از این روش‌ها را به اختصار توضیح داده‌ایم.

متصل کردن لوستر به سقف کاذب

برای نصب لوستر مدرن روی سقف‌های کاذب شما نیاز به کیت‌های پشتیبانی سقف دارید که برای این امور طراحی شده‌اند. با نصب این کیت‌ها که یک نگهدارنده فلزی هستند، یک تکیه‌گاه قوی و محکم برای لوستر خود می‌سازید و امنیت آن را حفظ می‌کنید.

متصل کردن لوستر به سقف گچی

نحوه نصب لوستر مدرن در سقف گچی آسان‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید. برای این کار تنها باید قلاب و زنجیر را در سقف نصب کنید و از رول بولت برای قرار دادن لوستر روی آن کمک بگیرید. این ابزار تحمل وزن لوستر را تا ۱۵ کیلو دارند.

مرحله چهارم؛ اتصال لوستر مدرن به سیم‌های برق

در این مرحله از نحوه نصب لوستر مدرن، باید سیم‌ها را برای تامین برق مورد نیاز آن وصل کنید. اولین کاری که باید انجام دهید، بررسی سلامت سیم‌های برقی است که در سقف وجود دارند. ممکن است در گذر زمان این سیم‌ها فرسوده شده باشند و کارایی لازم را نداشته باشند. اگر در چنین وضعیتی بودند، باید تعویض شوند.

اصولا سیم‌ها دارای یک کد رنگی استاندارد هستند که از طریق مطابقت دادن آن با سیم‌های برق موجود در سقف می‌توانید آن‌ها را به هم وصل کنید. این سیم‌ها عموما به یک صورت نشان داده می‌شوند که در ادامه به آن اشاره کرده‌ایم.

 • سیم سفید و سیاه، خنثی هستند.
 • سیم زرد، آبی، قرمز و بنفش، جریان برق هستند.
 • سیم سبز، سیم زمین یا ارت نام دارد.

در اکثر مواقع با اتصال دو سیم هم‌رنگ با یکدیگر اتصال برق ایجاد می‌شود. با این‌حال، بهتر است، دستورالعمل لوستر را هم در این زمینه چک کنید تا از رنگ‌های متفاوتی استفاده نکرده باشد.

پس از تعیین رنگ‌ها و اتصال سیم‌ها به هم، آن‌ها را با چسب برق به هم بچسبانید و اتصال را برقرار کنید.

نحوه نصب لوستر مدرن

در هنگام نصب لوستر مدرن از قطع بودن جریان برق اطمینان حاصل کنید

مرحله پنجم؛ پیچ‌کردن لامپ‌ها و روشن کردن برق

فرقی ندارد که چه نوع لوستری انتخاب کرده باشید. همه آن‌ها برای ایجاد روشنایی از لامپ‌ها استفاده می‌کنند. البته نوع لامپ در هر لوستر مدرن ممکن است، متفاوت با دیگری باشد.

در هر حال، لامپ مورد نظر خارج لامپ‌های هالوژن، رشته‌ای و LED نخواهد بود. سپس، آن را درون قسمت مشخص شده در لوستر مدرن نصب کنید. سپس می‌توانید جریان برق را راه‌اندازی کنید و از روشنایی و زیبایی آن در محیط منزل خود لذت ببرید. به همین سادگی.

آخرین مرحله نصب لوستر مربوط به سر هم کردن لامپ‌ها و چراغ‌ها است

سخن پایانی در خصوص نحوه نصب لوستر مدرن

در این مقاله از لاکچری لایت به نحوه نصب لوستر مدرن پرداختیم و گام به گام آن را بررسی کرده‌ایم. شما باید توجه کنید که مراحل نصب لوستر عموما به یک شکل است اما می‌تواند ترتیب متفاوتی داشته باشد. در واقع، بر اساس نوع لوستر شما مراحل کمی متفاوت صورت می‌گیرند. در هر صورت، اگر طبق مراحل گفته شده عمل کنید، خواهید دید که نصب لوستر مدرن کار سختی نیست. فقط باید به نکات ایمنی مثل قطع‌کردن جریان اتصال برق در مراحل ابتدایی کار توجه داشته باشید تا امنیت جانی خود را حفظ کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *